Gradinita Particulara Bacau

Gradinita Sweet Dreams

Gradinita-Particulara Bacau reprezinta pagina unde puteti gasi informatii utile despre Gradinita Particulara Bacau: Gradinita Sweet Dreams.

Gradinita Sweet Dreams, a fost infiintata in anul 2008 si autorizata de Ministerul Educatiei ci Cercetarii prin Ordin de Ministru nr. 5273/25.09.2009.
  Dispunem de trei grupe de copii, impartite pe criteriul varstei: Grupa Teddy Bears, Grupa Bumblebees, Grupa Ladybirds.
  Gradinita noastra, cu predare intensiva a limbii engleze si monitorizare video permanenta este acel loc special in care copilul dumneavoastra are posibilitatea de a se dezvolta armonios din punct de vedere emotional si educational. Personalul nostru calificat va pune nevoile copilului mai presus de orice.
  Unul din obiectivele principale in formarea si educarea copilului este pregatirea pentru interactiunea cu lumea inconjuratoare. La Gradinita Sweet Dreams copilul invata sa-i respecte pe cei din jur si sa aprecieze ceea ce inseamna sa faci parte din comunitate.
  Curiozitatea si dragostea de cunoastere a copilului sunt incurajate si dezvoltate de catre personalul nostru, constienti fiind de faptul ca tocmai acestea reprezinta catalizatorul prin care copilul isi insuseste cunostinte noi.
  Activitatile instructiv-educative se desfasoara intr-un spatiu generos, special amenajat, confortabil si foarte primitor.
  Pentru realizarea misiunii noastre, Gradinita Sweet Dreams dispune de o baza materiala deosebita. Spatiul interior al gradinitei este luminos si aerisit.
  Aftfel va punem la dispozitie:

• 3 sali de clasa amenajate si dotate cu materiale instructiv-educative adaptate necesitatilor fiecarei grupe de varsta ;
  • mobilier de ultima generatie, adaptat nevoilor speciale ale prescolarilor;
  • cabinet medical;
  • izolator;
  • sala de mese utilata complet, respectand toate standardele de igiena si siguranta a copiilor;
  • 5 grupuri sanitare dimensionate pe masura prescolarilor;
  • personal cu calificari in domeniu, atent selectionat si testat;
  • gradina mare, unde copiii se pot juca in aer liber, atunci cand temperatura exterioara permite acest lucru;
  • optimism, zambete, dragoste si voie buna.

Activitati de educatie sociala:
  • educatie moral- civica;
  • educatie ecologica;
  • educatie rutiera;
  • educatie sanitara.
Activitati de educare a limbajului:
  • comunicare;
  • elemente de limbaj scris / vorbit;
  • expresivitatea si creativitatea limbajului;
  • limba engleza
Activitati de educatie psiho-motorie:
  • educatie fizica;
  • gimnastica;
  • dansuri.

Activitati de dupa amiaza:

• activitati de dezvoltare si exersare aptitudinilor individuale;
  • activitati recreative si de relaxare.
Activitati de educatie pentru stiinte:
  • activitati matematice (numere si cifre, multimi, forme geometrice, operatii);
  • cunoasterea mediului (familia, gradinita, tara natala, drepturile copilului, anotimpurile,omul, pamantul, universul).
Activitati de educatie estetica:
  • educatie muzicala;
  • educatie artistica (desen, pictura, modelaj,colaje).
Activitati desfasurate pe sectoare:
  • arta;
  • sportive si distractive;
  • joc de rol;
  • joc de masa.

Venim in intampinarea intereselor si aptitudinilor copiilor cu urmatoarele cursuri optionale:

• dans;
  • limba franceza;