Gradinita Particulara Bucuresti-Sector 4

Gradinita Prichindel

Gradinita-Particulara Bucuresti-Sector 4 reprezinta pagina unde puteti gasi informatii utile despre Gradinita Particulara Bucuresti-Sector 4: Gradinita Prichindel.

Gradinita Particulara Sector 4Gradinita Prichindel isi desfasoara activitatea intr-o vila noua. proiectata special pentru activitatea de invatamant prescolar. Cladirea are o suprafata utila de 300 de mp impartita astfel : 6 sali de curs, o sala de sport, un cabinet de informatica, o biblioteca, 4 grupuri sanitare, bucatarie si sala de mese.

Curtea gradinitei este amenajata pentru ca cei mici sa se simta cat mai aproape de natura.

Principala noastra preocupare este de a invata cu rabdare copilul sa descopere, sa simta, sa asculte, sa perceapa si sa inteleaga realitatea inconjuratoare.

Gradinita Particulara Sector 4Programul educational oferit se desfasoara atat in limba romana, cat si in limba engleza si este in egala masura flexibil si riguros.

Activitatile comune, cele optionale, complementare sau extracurriculare desfasurate in cadrul gradinitei Prichindel sunt proiectate sa ii ajute atat pe cei care intampina dificultati, cat si pe cei care ating performanta.

Spectrul activitatilor educationale este foarte larg si are la baza, in principal, Curriculumul National, aprobat de Ministerul Educatiei si Cercetarii. Gradinita Prichindel a adaptat si a imbogatit programa scolara prin activitat specifice, care sunt menite sa dezvolte aptitudini personale ale copiilor, sa le incurajeze performantele si sa le ofere incredere in sine.

Asigurandu-le contextul potrivit in care sa se desfasoare, copiii invata in gradinita Prichindel:

• sa-si controleze comportamentul;
  • sa tina cont de altii;
  • sa cunoasca si alte persoane in afara de familia lui;
  • sa se maturizeze si nu in ultimul rand sa-si dezvolte cunostintele;
  • sa fie rigurosi la locul de studiu si sa isi asume responsabilitatea pentru faptele si nivelul propriu de invatare;
  • sa fie disciplinati si sa respecte opiniile si valorile celorlalti;
  • sa-si dezvolte limbajul in limba romana si sa inceapa sa se exprime in limba engleza.

Program zilnic

Gradinita Prichindel va pune la dispozitie un program flexibil pe care dumneavoastra il puteti adapta dorintelor proprii:

8.00 – 13.00 program scurt
8.00 – 14.00 program scurt + masa de pranz
8.00 – 18.30 program lung

Cum se desfasoara o zi la Gradinita Prichindel:

Dimineata:

8.00 – 8.30 – sosirea copiilor in gradinita
8.30 – 9.30 – mic dejun si activitati comune (in serii, in functie de ora de sosire in gradinita)
9.30 – 12.30 – activitati in limba romana si in limba engleza
10.30 – gustare fructe
11.00 – 12.30 – activitati optionale
12.30 – 13.00 – jocuri de interior sau exterior
12.30 – 14.00 – masa de pranz in 3 serii

Dupa-amiaza:

14.00 – 16.30 – Somn si gustare
16.30 – 18.30 – Jocuri de interior sau exterior

After-School

Cladirea gradinitei gazduieste in salile de la etaj in orele dupa-amiezii 2 grupe de after-school.

Program zilnic:

• 11.00 -€ 13.00 -€ preluarea copiilor de la scoala cu microbuzul gradinitei
  • 12.00 -€ 14.00 -€ program de relaxare si masa de pranz
  • 14.00 -€ 15.00 -€ program de somn sau curs de limba engleza -€“ la cererea parintilor
  • 15.00 – 18.00 -€ pregatire teme, teme suplimentare, program de relaxare daca timpul permite acest lucru

TARIF: 720 RON/LUNA

OBSERVATII:

• Tariful nu include transportul copilului de la sediu Prichindel acasa
  • Cursul de limba engleza ( curs Oxford pentru scolari ) se desfasoara de doua ori pe saptamana cu profesor de specialitate. Plata cursului se face lunar – €“ 160 RON/luna

Petreceri

• Gradinita Prichindel organizeaza evenimente pentru copiii gradinitei dar si pentru copiii din afara acesteia.
  • Sarbatoririle se desfasoara in sala de sport a gradinitei in orice zi a saptamanii pentru copiii gradinitei si sambata sau duminica pentru ceilalti.

Cursuri optionale

• Pictura