Gradinita Particulara Vaslui

Castelul copiilor

Gradinita-Particulara Vaslui reprezinta pagina unde puteti gasi informatii utile despre Gradinita Particulara Vaslui: Castelul copiilor.

Gradinita cu Program Prelungit”Castelul copiilor” cu un numar de trei grupe cu program prelungit,create pe nivele de varsta,pentru ca fiecare copil sa se bucure de activitati didactice si recreative specifice varstei si particularitatilor sale individuale.

Grupa de anteprescolari:Grupa baby(2 ani-3 ani)
Grupe de prescolari: Grupa  fluturasilor (3 ani-4 ani si 5luni)
Grupa voiniceilor(4 ani si 5 luni-6 ani)

Limba de predare este limba engleza,alternata cu limba romana,astfel incat copiii vor putea sa comunice fluent si coerent ,corect in ambele limbi. Limba maternă oferă copiilor un confort psihic în procesul de acomodare în colectivitate, permiţându-le să comunice mult mai uşor, să-şi exprime sentimentele faţă de ceilalţi, să câştige încredere în forţele proprii şi să devină dornici să înveţe lucruri noi.

Activitati  instructiv-educative

- Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii, ganduri, semnificatii mijlocite de limbajul scris;
- Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic ;
Activitati de cunoasterea mediului
- Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
- Formarea si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a mediului inconjurator;
Activitati matematice
- Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere, cifre, unitati de masura, intrebuintand un vocabular adecvat;
- Dezvoltarea capacitatii de recunoastere, denumire, construire si utilizare a formelor geometrice;
- Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate; educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti;
- Educarea trasaturilor pozitive de vointa si caracter, formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;
- Cunoasterea unor elemente de istorie, geografie, religie care definesc portretul spiritual al poporului roman.
Activitati de educatie plastica
- Formarea unor deprinderi de lucru pentru ralizarea unor desene, picturi, modelaje;
- Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin desen, modelaj, pictura.
Activitati muzicale
- Formarea capacitatilor de exprimare prin muzica;
- Cunoasterea marilor valori ale creatiei muzicale nationale si universale.
- Formarea si dezvoltarea deprinderilor motrice de baza;
- Cunoasterea deprinderilor igienico – sanitare pentru mentinerea starii de sanatate;

Activitatile din curriculum-ul national sunt desfasurate integrat si interdisciplinar, dand unitate si continuitate obiectivelor programei.

Activitatile impuse sunt alternate cu:

-activități liber-alese, desfășurate pe centre de interes ale copilului;
-activități distractive și recreative;
-activități de dezvoltare personală, fiecare copil putând opta pentru o activitate care îl interesează în mod deosebit sau care presupune dezvoltarea unui talent descoperit;
-activități de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor dobândite.

Optionale

În cadrul grădiniței se organizează ateliere de lucru, programe opționale prin care se desfășoară o mulțime de activități distractiv-educative, sportive care contribuie la dezvoltarea armonioasă a copiilor și completarea educației lor. Acestea sunt efectuate de către cadre didactice cu o bogată experiență din  Gradinita cu Program Prelungit”Castelul copiilor”,de  alte cadre specializate, pe baza unor planificări anuale proprii.

”Sunt mic,dar sunt artist”(arta dramatica)
”Fantezii muzicale”(balet ,dans modern,dans popular,muzica)
”Viata in culoare ”(pictura,desen,modelaj,activitati practice)
”Tainele calculatorului”(formarea deprinderii de a folosi corect calculatorul)
” Si eu vreau sa vorbesc corect!“(sedinte de terapie logopedica)
”Sunt  European”( informatii despre Uniunea Europeana,modalitati de integrare in U.E.,invatarea limbii engleze)
”Diferiti,dar impreuna”(educatie pentru societate)

Activitati extracurriculare

Spectacole de teatru si circ,
Vizite la muzee,
Vizite la Gradina Zoologica,
Vizite la Gradina Botanica,
Plimbari recreative in aer liber,
Organizare serbari,
Derularea unor proiecte educationale, etc.