Gradinita Particulara Oradea

Gradinita Casuta lui Winnie & Princess

Gradinita-Particulara Oradea reprezinta pagina unde puteti gasi informatii utile despre Gradinita Particulara Oradea: Gradinita Casuta lui Winnie & Princess.

Gradinita "Casuta lui Winnie & Princess" este amplasata intr-o zona centrala, usor accesibila si linistita a orasului Oradea si ofera copiilor dumneavoastra atat un cadru instructiv-educativ la cel mai inalt nivel, activitati creative si recreative propice dezvoltarii armonioase, cat si siguranta securitatii lor.

Copilul este centrul universului. Noi stim lucrul acesta si de aceea ne angajam sa ii indrumam cu dragoste si profesionalism micutii pasi spre o educatie desavarsita si o integrare in societate bazata pe forte proprii.

Gradinita "Casuta lui Winnie & Princess" este continuarea proiectului de suflet al unei echipe devotate in munca cu copiii, echipa care a participat cu mult drag la infiintarea in urma cu numai doi ani a cresei "Casuta lui Winnie".

Grupele de copii
La intrarea in gradinita, copiii beneficiaza de o evaluare a profilului intelectual si psihologic.
Copiii sunt impartiti pe grupe de varsta:
Grupa Mica Piticot (1,5 – 3 ani)
Grupa Mica (3 – 4 ani)
Grupa Mijlocie (4 – 5 ani)
Grupa Mare (5 – 6 ani)
Grupa Mare pregatitoare (6 – 7 ani)
Grupa mica este alcatuita din 8 – 10 copii.
Grupele mijlocie, mare si mare pregatitoare sunt alcatuite din 10 – 12 copii.
La fiecare grupa exista 2 educatoare si profesori de specialitate pentru cursurile optionale.
Se primesc si copii care poarta scutece, au biberon sau suzeta.
Integrarea copiilor in colectivul gradinitei se va realiza treptat, prin acceptarea prezentei parintilor.

Spatii destinate copiilor
Sala de primire a copiilor si parintilor
Sali de grupa, amenajate tematic si conform specificului varstei
Ludoteca (sala de activitati recreative)
Sala de pictura, muzica si informatica
Cabinet de consultanta psihopedagogic
Cabinet medical cu izolator pentru copii bolnavi
Bucatarie modern utilata
Sala de mese spatioasa
Grupuri sanitare amenajate corespunzator copiilor prescolari

Materiale didactice si de igiena personala a copiilor, jucarii
Biblioteci personalizate pe grupe de varsta si centre de interes;
Ludoteca (spatiu destinat activitatilor recreative) dotata cu Home Cinema System, TV, DVD-Player, DVD-uri si CD-uri cu desene animate Walt Disney si
materiale educative; seturi de planse tematice; fond de carte etc. conform Programei MECTS;
Toate materialele didactice necesare desfasurarii activitatilor instructiv – educative pentru fiecare prescolar (creioane colorate, acuarele, bloc desen, plastilina,
jocuri si caiete speciale etc.) sunt puse la dispozitie de gradinita;
Toate materialele de igiena personala a copiilor (scutece, servetele, servetele umede, hartie igienica, sapun, periute de dinti, pasta de dinti, etc.) sunt puse la
dispozitie de gradinita;
Jucariile si jocurile respecta normele europene in vigoare referitoare la calitate, dezvoltare cognitiva si siguranta.

Limbi straine
Limbi straine predate in regim zilnic (costul este inclus in pretul pachetului educational ales):
Limba germana se preda zilnic, dand posibilitatea copiilor, incepand de la grupa mica, sa se familiarizeze cu aceasta limba, urmand ca treptat sa isi dezvolte
capacitatea de a exprima mesaje in situatii de comunicare similare din viata reala.
Limbi straine predate (la alegere): limba engleza si limba italiana.
La cerere si contra cost (grupa se realizeaza cu minim 5 copii inscrisi).

Sanatate si asistenta medicala
Asistenta medicala si nutritionist: 8 ore zilnic
Medic pediatru: 2 ore saptamanal (consultatii in caz de urgenta)
Medic stomatolog: 1 data pe trimestru
Psihopedagog atestat: 2 ore zilnic (logopedie, consiliere, terapie prin culoare, meloterapie)

Alimentatie
Micul dejun, gustarea de fructe si gustarea de dupa-masa se realizeaza in bucataria proprie.
Masa de pranz se realizeaza in sistem catering, in colaborare cu un restaurant de renume, bucatarul si nutritionistul gradinitei.
Meniul zilnic cuprinde alimente din toate grupele: lactate, carne (pasare, manzat, file de peste), fainoase, legume si fructe proaspete cu posibilitatea adaptarii
regimului la nevoile speciale, medicale si religioase ale copiilor.
Meniul saptamanal se realizeaza in colaborare cu nutritionistul gradinitei si va fi trimis, in fiecare zi de vineri, parintilor spre studiu.
Nu se consuma conserve, carne de porc, organe, mancare de tip fast-food si semipreparate.

Cursuri optionale predate de profesori de specialitate
Educatie fizica, Pictura – Activitati practice si gospodaresti, Codul bunelor maniere, Dictie si Public Speaking, Business pentru copii (pentru cei din grupa
mare si mare pregatitoare), Initiere in tainele calculatorului (pentru cei din grupa mijlocie, mare si mare pregatitoare): sunt incluse in pretul pachetului
educational ales.
Modelaj – Origami, Teatru, Balet, Muzica (canto / instrument), Dans, Sah (tot timpul anului): nu sunt incluse in pachetul educational si se organizeaza contra
cost, pentru grupe de minim 5 copii inscrisi.
Inot, Golf, Echitatie (in perioada estivala): nu sunt incluse in pachetul educational si se organizeaza contra cost, pentru grupe de minim 5 copii inscrisi.

Activitati extracurriculare
Vizionari piese de teatru, teatru de papusi, expozitii si spectacole de circ; excursii la gradini zoologice, excursii tematice, realizarea de proiecte educationale
pentru diferite evenimente, tabere educative.

Loc de joaca
1 Terasa exterioara utilizata pentru desfasurarea activitatilor instructiv – educative in aer liber.
1 Curte spatioasa amenajata corespunzator (balansoar, tobogan, nisipar si alte jucarii de exterior).
Existenta unui parc, modern dotat, la aproximativ 100m de incinta Gradinitei „Ciufulici”.

Transport
Transportul copiilor catre si de la gradinita este oferit gratuit: 1 microbuz Mercedes Vito